Kesintisiz güç kaynağı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar nelerdir?

 1. Kesintisiz güç kaynaklarında yeni teknolojiler ve eğilimler nelerdir?

  Kesintisiz Güç Kaynağı; 5. Nesil IGBT ler kullanan, 3 seviyeli doğrultucu ve evirici yapısı, yüksek verim (%96), çok düşük harmonik (< %3), yüksek giriş güç faktörü (0.99) ve tamamen dijital modüler sistemler olarak ortaya çıkmaktadır. Küçük ve orta güçlerde oluşan bu talepler büyük güçlerde de benzer şekilde ortaya çıkmaktadır. KGK lar bu şekilde talepleri karşılayabilmekte ve bu kriterler düşük yük değerlerinde de beklenmektedir. Artık 120 kW tan 800 kW a kadar tek gövdede modüler UPS ler üretilmektedir. Ayrıca paralellenerek 3200 kW güç değerine ulaşılabilmektedir. KGK lar ağ üzerinden tek tek veya merkezi olarak çok sayıda izlenebilmekte ve kontrol edilebilmektedir.
 2. Kesintisiz güç kaynağı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar nelerdir?

  Güç kaynakları seçilirken aşağıdaki kriterler en fazla belirleyici olanlardır:
 • Yüksek Verimlilik (% 30 yükte bile % 95 verim)
 • Yüksek Güvenilirlik (Yüksek Arıza Yapmama ve Düşük Onarım Süresi Oranları)
 • Modüler Yapı (Güç Artışı ve Yedekleme İstekleri için)
 • Güçlü ve Kaliteli Servis İmkanı
 • Uygun Fiyatlı Bakım ve Yedek Parça Temin Hizmeti

Yüksek verim değeri ile elektrik sarfiyatından tasarruf edilerek işletme maliyeti ile toplam satın alma maliyeti düşer.

Yüksek güvenilirliğe sahip KGK lar kaliteli malzeme ile ileri teknoloji kullanılarak üretilir ve kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz. Yıldırım düşmesi, yüksek oranda nem ve toz korumalarına sahiptir.

Modüler yapı sayesinde kolayca hem dikey hem de yatay olarak yani aynı gövde üzerinde farklı sayıda modül veya farklı sayıda paralel gövde ile ileriye dönük büyüme veya yedeklilik kriterlerini ayarlamak mümkün olacaktır. Yedekleme sayesinde olası duruş süreleri en aza indirgenmiş olacaktır.

Güçlü ve kaliteli servis verebilen bir KGK firması seçilirse, ürünün ekonomik ömrü boyunca arıza oluşmadan yüksek performans ile çalışması sağlanacaktır.

Yüksek bilgi birikimine sahip tecrübeli, ticari kaygılar içinde hareket etmeyen, müşteri-tedarikçi anlayışı yerine çözüm ortağı veya danışman gibi hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Bu şekilde hem kaliteli, hem yüksek teknolojili ve verimli, hem de ömrü uzun, kaliteli servis ve bakımcısı ile KGK almak, yatırım ve toplam maliyet tarafında en uygun çözümü oluşturacaktır.

 1. İş sürekliliği açısından baktığımızda kesintisiz güç kaynakları ne gibi avantajlar sağlıyor?

  KGK lar artık tüm iş süreçlerinde elektrik ve/veya elektronik tüm aksamın güvenilir, kesintisiz ve kaliteli bir enerji ile beslenmesini sağlamaktadır.
  Bu şekilde hem ticari hem de endüstriyel ortamlarda bulunan kritik yükler çok daha uzun ömürlü çalışacak, daha az arıza yapacak ve beklenen performansı rahatlıkla verecektir.
 2. Sürdürülebilirlik ve çevrecilik açısından kesintisiz güç kaynakları alanında ne gibi yenilikler bulunuyor?

Sürdürülebilirlik ve çevrecilik açısından KGK lar yeni nesil teknolojileri ile harmonik üretmeyen yani şebekeyi kirletmeyen, yüksek verimli yani düşük karbon ayak izine sahip, enerji tasarruflu, modüler ve 3 seviyeli doğrultucu ve evirici yapıları ile çok küçük kaplama alanına sahip olarak kullanıcılara sunulmaktadır.


Modüler KGK larda, geliştirilen akıllı uyku çalışma modu ile modüller yüke bağlı olarak uyku çalışma moduna geçmekte, böylece çok düşük yüklerde bile çok yüksek verim değerleri sağlanabilmektedir.

Modüller belirli aralıklarla devreye ardışık olarak sokulup çıkartılarak eş yaşlanma sağlanmaktadır. Modüler KGK larda kullanılan tüm modüllerin yedekli olması, enerji altında sökülüp takılabilmesi ve gerektiğinde paralellenerek gücün de artırılabilmesi sürdürülebilirliği artırmaktadır.
 

 1. KOBİ’lerin kesintisiz güç kaynağı kullanımına bakışı nedir? KOBİ’lere ne gibi çözümler sunuluyor?

  KOBİ ler için KGK verimlilik artışında vazgeçilmez bir silahtır. Bilgi işlem, otomasyon veya üretim için kullanılan tüm ekipman KGK ya ihtiyaç duyar. ARTronic olarak KOBİ ler için özel bir çözüm paketi sunuyoruz. Ücretsiz güç tesbiti ve projelendirme, ürün fiyatına dahil kurulum ve devreye alma, garanti içi ve dışı uygun şartlarda bakım ve servis imkanını marka bağımsız olarak sağlamaktayız.
 2. Bulut hizmetleri ve çözümlerindeki artış kesintisiz güç kaynağı pazarını nasıl etkileyecek?

Bulut bilişimin gelişimiyle, artan internet trafiği, bulut teknolojisi üzerinden sağlanan daha fazla veri miktarı, daha gelişmiş kesintisiz güç kaynağı korumasını gerektiriyor. Huawei UPS ürünleri, bulut teknolojisindeki bu hızlı gelişmeye ayak uyduran özelliklere sahip bulunuyor. Sunucu, depolama alanları, ağ anahtarları ve yönlendiricilerinin  bulunduğu  veri merkezi ve ağ alt yapılarına can veren KGK ürünleri vazgeçilmez bir unsur. Datacenter uygulaması içinde KGK temel kalemlerden birini oluşturuyor. Dolayısı ile özellikle modüler yapı algısının hem sunucu hem yedekleme ünitesi gibi yine temel kalemlerde yer alması, modüler KGK çözümlerini de ön plana çıkartıyor. Bu da özellikle çok hızlı gelişen bu pazarda KGK nın talebinin çok büyük ölçekte artışını gerektirecek. Bu konuda ARTronic Türkiye pazarına Huawei le birlikte 40kW ile 3200kW arasındaki farklı güçlerde modüler UPS çözümleri sunuyor. Özellikle sadece 0.5 metrekare kaplama alanında 320 kW lık KGK çözümü ile lider durumda.

E-Bülten

İş & Sanat bültenimizin size ulaşmasını istiyorsanız...

Sosyal Medyada ARTronic

Sosyal Medyada bizi takip edebilirsiniz.

Artronic